Etli Bamya

Etli bamya yemeğini biz ev kadınları yaparken genelde sümükümsü bir hal alacak diye tereddüt ederiz. Ancak tarifteki yarım çay bardağı limon suyu ve bamya ayıklama tekniği ile bamya nasıl ayıklanır derdinden kurtulacaksınız. Çok güzel ve sağlıklı bir lezzet ben yaparken de yerken de çok mutlu oluyorum.

Etli Bamya Yemeği Nasıl Yapılır?
Etli bamya yemeği tarifi ve yapılışı için öncelikle etimizi hazırlamamız gerek. Etimizi bir tencereye alıp üzerine üç çay bardağı su, yarım çay bardağı zeytinyağ ve tüm soğanı ekleyip pişmeye yakın olacak kadar pişiriyoruz. Bunu yapmamızın sebebi bamyanın kolay pişmesidir. Bamyaların sakallarını saplarına kadar temizleyip yıkayalım ve kurumaya bırakalım. Kuruyan bamyaların saplarını bıçak yardımı ile nazikçe huni şeklinde temizleyelim. Saplarını doğrudan kesersek sümüklemeye engel olmazsınız.

Ayıklama işlemi bittikten sonra domatesleri küp küp doğruyoruz ve derin bir kaseye alıyoruz üzerine sarımsakları bütün bütün ilave ediyoruz. Eğer sarımsaklarımız büyükse uzunlamasına  iki ya da üçe bölüyoruz, tuz ve limon suyunu da üzerine ekliyoruz. Ve son ayıkladığımız bamyaları ilave edip yavaş yavaş karıştırıyoruz. Bu karışımı biraz bekletip lezzetlerin birbirine geçmesini sağlıyoruz. Hatta bir gece öncesinden bu karışımı yapıp bekletirseni daha mükemmel bir sonuç alacaksınızdır.

Şimdi sıra yemeği bütün malzemlerle birleştirmeye geldi. Etletimizden tüm soğanı çıkarıp üzerine beklettiğimiz bamya karışımını yavaş yavaş döküyoruz. Üzerine malzemeleri geçmeyecek şekilde ılık su ilave edip
yaklaşık 20 dakika bamyalarımız pişene kadar pişiriyoruz. Son olarak ocaktan almadan önce iki yemek kaşığı zeytinyağını ilave ediyoruz.

Etli BamyaEtli bamya yemeği tarifi ve yapılışı için gerekli olan malzemeler:

250 gr küçük boy bamya
150 gr kuşbaşı kuzu eti
4 adet orta boy domates
14-15 adet küçük diş sarımsak (büyük ise 7-8 adet yeterli olacaktır)
1 adet küçük soğan
Yarım çay bardağı zeytinyağı ya da sıvıyağ
Yarım çay bardağı limon suyu
3 çay bardağı su
2 yemek kaşığı zeytinyağ
Tuz

Etli Bamya” için bir yorum

  • 12 Eylül 2016 tarihinde, saat 02:54
    Permalink

    Bamya yemeği tarifi için teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir