Etli Kuru Fasulye

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan etli kuru fasulye tarifi pek tabi iftar sofralarımızda da vazgeçilmez olacak. Bu lezzeti annemlerde yaptım ve anında tükendi desem yeridir. Etli kuru fasulye nasıl yapılır?

Etli kuru fasulye yapılışı için kuru fasulyelerimizi bir gece öncesinden sıcak suya bekletmemiz gerekir. Kuru fasulyeleri yıkayıp süzdükten sonra etlerimizi düdüklü tenceremize alıp kısık ateşte suyunu salıp tekrar çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu çeken kuru fasulyelere sıvı yağı ilave edip üzerine küp küp doğradığımız soğanları ekliyoruz ve kısık ateşte sotelemeye devam ediyoruz.

Ardından sarımsağı doğrayıp ekliyoruz. Domates ve biber salçasını da ilave ettikten sonra  kuru fasulyeleri ilave edip iki üç dakika daha soteliyoruz. Son olarak üzerini biraz geçecek kadar su ekleyip tuzunu ilave ettikten sonra düdüklünün kapağını kapatıp kaynayana kadar önce yüksek ateşte ardından yine kısık ateşe alıp yaklaşık 30 dakika pişiriyoruz. Tencerede yaptığımız her etli yemeği kısık ateşte pişirirseniz daha leziz sonuçlar elde edersiniz.

Not: Kuzu eti ile daha leziz oluyor.

Etli Kuru FasulyeEtli Kuru Fasulye tarifi ve yapılışı için gerekli olan malzemeleri:

2 su bardağı şeker kuru fasulye
300 gr kuşbaşı dana eti ya da kuzu eti
1 baş orta boy kuru soğan
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
Sıvı yağ
Tuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir