Salamura Yaprak Yapımı

Üzümler çıktı. Salamura yaprak yapımı hazırlıkları da yavaş yavaş başladı. Herşey vaktinde güzel oluyor. Pazarlarda üzüm yapraklarını görmeye başladık. Yapraklar sertleşmeden hemen kış hazırlıklarına başlanmalı. Oktay usta yaprak salamurası tarifi ve yapılışı..

Kışlık yaprak salamura için ince damarlı üzüm yapraklarımızı 2 kilogram kadar alıyoruz. Dikkat etmemiz husus yaprakları salamuraya hazırlama aşamasında, sap kısımlarını kopartmıyoruz. Eğer kopartırsak yapraklar çürümeye başlayacaktır.

Genişçe bir tencere veya leğene üzüm yapraklarımızı koyuyoruz. Bu arada 5 litre suyu kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra üzerine iri tuzun tamamını döküyoruz ve tuzlar eriyene kadar iyice kaynatıyoruz. Daha sonra kaynayan suyu tepsideki yaprakların üzerine boşaltıyoruz.

Bu şekilde 2 gün bekletiyoruz. 2 gün geçtikten sonra yaprakları dikkatli bir şekilde şekilde katlayarak cam bir kavanoza dolduruyoruz.

Daha sonra kalan suyuda kavanoza ağzı kısmı boş kalacak şekilde ekliyoruz. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Kavanozları serin bir ortamda muhafaza ediyoruz.

Salamura tarifi ve yapılışı için gerekli olan malzemeler:

2 Kilogram Üzüm Yaprağı
5 Litre Su
5 Su Bardağı İri Tuz

salamura yaprak nasıl yapılır oktay usta Kışlık yaprak salamura Salamura yaprak yapımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir