Kek Yapımında Nelere Dikkat Edilmeli?

1
0
0
0

Merhabalar; Kek yapmanın püf noktaları ve dikkat edilecek hususlar aşağıdaki maddelerdir. Belki ekleneck hususlar vardır. Yazmadıklarımı yazarsanız mutlu olurum.

Kek yaperken kullanacağınız malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmeli. Karıştırma kabında önce yumurtaları çırpıp, şekeri ekleyin ve birlikte yeniden çırpın. Daha sonra sıvıyağ, süt gibi sıvı malzemeleri, en son da unu ekleyin. Tarifinizde oda sıcaklığında tereyağı ya da margarin kullanılıyorsa, önce tereyağı ya da margarini şekerle çırpın. Sonra üzerine yumurta ve diğer malzemeleri ekleyin. Kek yaparken karbonat yerine kabartma tozunu tercih edin.

Kekinizi mikserle çırpacaksanız karıştırma işlemine düşük devirde başlanmalı daha sonra yüksek devirde karıştırma işlemine devam edilmelidir. Harca un ekledikten sonra ise mikserin düşük devrini kullanın.

Kekinize ekleyeceğiniz unda topak kalmaması için eleyerek harca katın.

Kabartma tozunu da unla birlikte elerseniz harca eşit olarak dağılır ve kekiniz daha iyi kabarır.

Kekinize meyve ekleyecekseniz, meyve parçalarının dibe çökmesini önlemek için kestikten sonra üzerlerine un serpin.

Kek yaparken meyve, fındık, ceviz gibi malzemeler kullanacaksanız hamurun 1/3′ünü ayırın. Kalan hamura bu malzemeyi ekleyip karıştırın. Kalıba önce ayırdığınız sade hamuru, daha sonra malzemeli olanı dökün. Bu şekilde hazırladığınız malzemelerin dibe çökmesini önlemiş olursunuz.

Kekin kalıptan adaha kolay ayrılması için kalıbı önce yağlayın, sonra unlayın. Dag-ha sonra kek hamuru dökün. Kalıba aldığınız hamuru bekletmeden fırına verin.

Kek fırına verilmeden önce ısıtılmalıdır. 180- 200 derece, kek pişirmek için ideal derecelerdir.

Kek pişerken fırının kapağını sürekli açıp kapamayın.

Pişip pişmediğini anlamak için kekin orta kısmına bir kürdan ya da bıçak batırın. Eğer kürdan veya bıçak hamur bulaşmadan temiz bir şekilde çıkıyorsa kekiniz pişmiş demektir.

Keki fırından çıkardıktan sonra kalıbın içinde soğutun. Kalıptan çıkarmak için silkeleyin, eğer bu şekilde çıkmıyorsa bir bıçağın ucunu kalıbın kenarlarına gezdirerek kalıptan ayırın.

Cevabın